Życie nasze to podróż po wzburzonych wodach oceanu pośród ciemności nocy.
Wiara to latarnia morska, co nam drogę do portu wiecznej szczęśliwości ukazuje.
Wierność w obowiązkach to czółno, które nas od morskich broni bałwanów, czyli od wpływów świata.
Nadzieja, ufność w Bogu to kotwica, co nas od zatonięcia ratuje.
Miłość to wiatr, co żagle nadyma i do nieba wiedzie.
Zaufajmy i my radom i wskazówkom na dobre życie, jakie pozostawił nam bł. Honorat Koźmiński, założyciel 26 zgromadzeń zakonnych, ojciec duchowny wielu arystokratów i ludzi biednych, zakonnik, który potrafił być blisko każdego potrzebującego człowieka i troszczył się o dusze wszystkich ludzi.
Kim jestem w oczach Boga i kogo opisuje 6 werset Psalmu 24: Takie jest pokolenie tych... którzy szukają oblicza Boga Jakubowego? Przez co pełnienie woli Boga staje się poszukiwaniem Jego oblicza? Jakie są formy i drogi odnajdywania Oblicza Pańskiego i co to znaczy: „czcić Najświętsze Oblicze”? Czy wzywanie imienia Bożego ma związek z kultem Najświętszego Oblicza?
O tym wszystkim można dowiedzieć się z książki Stańmy z radością przed obliczem Pana. Kontemplacja oblicza Bożego w człowieku i oblicza ludzkiego w Boguks. abp. H. Muszyńskiego, będącej zapisem zeszłorocznych (2011) rekolekcji.
Książka jest rodzajem przewodnika po duchowości obliczańskiej, można w niej odnaleźć biblijne podstawy czci Oblicza Bożego oraz modlitewnik z nabożeństwami liturgicznymi, modlitwami codziennymi i materiałami do medytacji. Książką można posługiwać się podczas dni skupienia; pierwsze dwa działy wprowadzające dotyczą właśnie wskazań na ten temat. Zainteresowani egzegezą odnajdą w części pierwszej wiele cennych objaśnień znakomitego polskiego biblisty. Czytelnik poszukujący komentarza do konkretnej perykopy Pisma Świętego, z łatwością dotrze do właściwego ustępu tekstu, używając indeksu cytatów biblijnych zamieszczonego na końcu książki.
Zaciekawionym życiem konsekrowanym dedykowane są omówienia dotyczące m.in. św. Teresy, bł. Honorata, m. Elizy Cejzik, sióstr obliczanek i kilku innych wspólnot zakonnych oraz ich związków z kultem Najświętszego Oblicza.
Czytelnik o mniejszej erudycji również nie poczuje się zawiedziony, gdyż przypisy wyjaśniają trudniejsze problemy i terminy. Poszukującym barwnych anegdot można polecić przede wszystkim fragmenty oddzielone gwiazdkami od tekstu głównego. Osoby z zacięciem artystycznym ucieszy rozdział o „wizerunkach nie ludzka ręką uczynionych” i polskiej ikonie Cudownego Oblicza z Nowego Sącza; na pewno też docenią dyskretne piękno ilustracji zdobiących książkę, autorstwa s. Andrei WNO.
Słowem, warto sięgnąć po tę pozycję.
Po co żyję? Dlaczego cierpię? Czym jest szczęście?
Kim jest Bóg? Kim jest człowiek? Kim jestem ja?
Mamy w sobie wiele podobnych pytań. Dobrze się dzieje, gdy szukamy na nie odpowiedzi i kiedy je znajdujemy. Czasem pomaga nam na tej drodze doświadczenie innych osób…
Eliza Cejzik w swoim niespełna czterdziestoletnim życiu nie odniosła wielkich, widocznych sukcesów. Jednakże jej życie było wielkie, bo wielka była jej miłość do Boga, całkowite oddanie się Jemu i Jego sprawom. Dzięki doświadczeniu duchowemu Elizy możemy niejako zobaczyć, że Bóg jest, że nieustannie działa, że mówi do człowieka, ma dla niego plan miłości oraz oczekuje od niego odpowiedzi.
W wyborze tekstów Elizy Cejzik znajdują się fragmenty jej listów pisanych do spowiednika i kierownika duchowego, bł. Honorata Koźmińskiego (1829–1916).
Na ich podstawie wnioskujemy, jak żywa i głęboka była jej osobowa relacja z Bogiem. Dla niej Bóg stał się „więcej niż Bratem, więcej niż Przyjacielem, niż Ojcem, niż Matką, niż Oblubieńcem”. Również dla nas może On stać się „kimś więcej”. W tej dziedzinie Eliza może być naszą duchową przewodniczką i mistrzynią.
s. Daria Koman WNO
Dystrybucja:
Centrum Logistyczne Edycji Świętego Pawła
ul. Hutnicza 46 • 42-263 Wrzosowa k. Częstochowy
tel. 34.366.15.50 • fax 34.370.83.74
e-mail: dystrybucja@edycja.pl
Księgarnia internetowa: